پرش به محتوای اصلی

موقعیت استان

 موقعیت اجتماعی :

  موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی متنوع در استان خراسان شمالی، زمینه مساعدی را جهت انجام امور کشاورزی و دامپروری برای اهالی این خطه بوجود آورده است. وجود رودخانه دایمی اترک، چشمه ها و منابع آب فراوان از دیگر عوامل موثر در رونق کشاورزی و دامپروری منطقه است. 
کشاورزی از اصلی ترین فعالیت اقصادی استان به شمار می آید که به دو گونه سنتی و نیمه صنعتی رواج دارد. در بخش محصولات کشاورزی آن می توان به پنبه، گندم، جو، زیره، حبوبات، سبزیجات، گیاهان صنعتی، جالیزی و علوفه و در بخش محصولات باغی می توان به آلو ، گیلاس، آلبالو، انگور و سیب اشاره کرد . 
به دلیل وجود مراتع غنی، دام داری در این ناحیه از رونق خاصی برخوردار است که به دو صورت دام داری ساکن و دام داری نیمه کوچ نشینی رواج دارد. البته در کنار دام داری پرورش زنبور عسل، کرم ابریشم و مرغ نیز صورت می گیرد. 
صرف نظر از کشاورزی و دام داری در استان خراسان شمالی بخش صنایع بیشتر به صورت دستی نیز رواج دارد. صنایع دستی این منطقه را انواع قالی، جاجیم و گلیم بافی تشکیل می دهد. 
فعالیت مردم این استان فقط محدود به بخش کشاورزی و دامپروری نمی شود بلکه وجود مجتمع ها و صنایع دیگر نظیر: مجتمع پتروشیمی، کارخانه سیمان وکارخانه‌های پلاستیک بجنورد، مجتمع فولاداسفراین، کارخانه آلومینیومی جاجرم، نیروگاه برق، کارخانه قند وکارخانه الیاف شیروان، کارخانه‌های متعدد پنبه پاک کنی، صنایع غذایی، کشاورزی، ساختمانی و غیره، بر زندگی مردم این سرزمین تأثیر بسزایی دارد.

کشاورزی: کشاورزی اصلی‌ترین شغل ساکنان استان خراسان شمالی بوده که به گونه سنتی و نیمه‌صنعتی رواج دارد. مهم‌ترین فرآورده‌های کشاورزی این استان پنبه،‌ گندم، جو،‌ زیره، حبوبات، سبزیجات، گیاهان صنعتی، جالیزی و علوفه‌ای است. در این منطقه همچنین انواع محصولات باغی همچون آلو، گیلاس، آلبالو، انگور و سیب نیز به عمل می‌آید.

دامداری: به دلیل وجود مراتع غنی، دامداری این ناحیه نیز از رونق خاصی برخوردار بوده و انواع محصولات دامی جزو تولیدات اهالی به شمار می‌آیند. دامداری ساکن و دامداری نیمه کوچ‌نشینی در تمام نقاط استان خراسان شمالی رواج دارد. پرورش زنبور عسل، کرم ابریشم و طیور نیز در کنار دامداری، انجام می‌گیرد. ‌فرآورده‌های دامی به ویژه روغن،‌ پشم، گوشت و پوست، علاوه بر تأمین نیاز داخلی،‌ به سایر نقاط نیز فرستاده می‌شود. 

موقعیت صنعتی :

ازنظرصنعتی این استان علیرغم بسترهای زیادوبرخورداری ازصنایع سنگین مثل مجتمع پتروشیمی بجنورد ، مجتمع فولاداسفراین ، کارخانه قندشیروان ، کارخانه بزرگ سیمان بجنورد ، مجتمع آلومینای جاجرم وده ها کارخانه پنبه پاک کنی وصنایع غذایی در آینده ای نزدیک شاهدتحولات چشمگیری درتوسعه صنایع این خطه خواهیم بود.

 

 

صنایع دستی :

مهم‌ترین صنایع دستی استان خراسان شمالی عبارت است از گلیم‌بافی، سفره کردی (نوعی گلیم و رایج‌ترین هنر عشایر کرد)، جاجیم، پلاس، پشتی ترکمنی، قالیچه ترکمنی، چاروق، جوراب‌بافی، نمدمالی، نگارگری (مینیاتور)، معرق، تولید پوشاک محلی، رودوزی، زیورآلات سنتی، ساخت سازهای سنتی، رنگرزی سنتی، منبت‌کاری، تذهیب و تشعیر، کلاه کرکی، چادرشب ابریشمی و زین‌سازی.

کشمش، آجیل و خشکبار، سیب و آب‌نبات (شکر پنیر) از سوغاتی‌های استان محسوب می‌شوند.