اخبار

نشست خبری مهندس مرتضوی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان خراسان شمالی با اصحاب رسانه

نشست خبری مهندس مرتضوی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان خراسان شمالی با اصحاب رسانه
نشست خبری مهندس مرتضوی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان خراسان شمالی با اصحاب رسانه در محل اداره کل ict برگزار گردید.

نشست خبری نشست خبری مهندس مرتضوی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان خراسان شمالی با اصحاب رسانه در محل اداره کل ict استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات وفناوری اطلاعات استان خراسان شمالی مهندس مرتضوی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن عرض خیرمقدم به اهالی قلم و تبریک سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام ا... دهه مبارک فجر اظهار داشت: با توجه به تبادل سریع ارتباطات در عصر حاضر و گسترش روز افزون فناوری و اطلاعات، کاهش شکاف دیجیتالی شهری و روستایی در خراسان شمالی ضروری و جزو برنامه های این اداره کل است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان داشتند: ظرفیت پهنای باند در خراسان شمالی در چهار سال اخیر از سه گیگ به چهل گیگ افزایش یافته و رشد 13.2 برابری داشته است و ظرفیت شبکه انتقال استان از 2.9 Gbps به 44.45 Gbps افزایش داشته و رشد 15.33 برابری را شاهد هستیم ودر بخش زیرساختی در زمینه های مختلف مانند اینترنت روستایی، پهنای باند، تعداد سایت هاو در بخش پوشش ها اقدمات بسیاری انجام شده است. براساس سرشماری سال 95، 840 روستا در خراسان شمالی وجود دارد که از این تعداد 724 روستا بالای 20 خانوار و 116 روستا زیر 20 خانوار هستند. حدود747 روستا معادل 90 درصد روستاهای سطح استان دارای تلفن ثابت خانگی و 409 روستای استان معادل 49 درصد روستاهای سطح استان دارای تلفن همراه هستند.

وی گفت: 319 روستا معادل حدود 40 درصد در خراسان شمالی از نعمت اینترنت بهره مند هستند که از این 253 روستا (از محل طرح uso) ازاینترنت بیسیم برخوردارند و فاز طراحی سایت و جانمایی برای پوشش اینترنت پرسرعت در 448 روستای استان با اعتباری معادل 113 میلیارد ریال توسط کنسرسیوم همت تا تکمیل پروژه آغاز شده است و در صورت تکمیل 767 روستا یعنی حدود 92 درصد در خراسان شمالی دارای اینترنت خواهند بود.

مهندمرتضوی از بهره مندی کلیه شهرهای استان از پوشش 3G و 4G در ایام الله دهه مبارک فجر سالجاری خبر داد.

با توجه به نگاه ویژه مقام عالی وزارت به موضوع توسعه روستایی و توجه به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته، ارائه خدمات نوین بانکی در روستاهای استان از اولویت های وزارت در استان می باشد و با پیمانکاری پست بانک و از محل اعتبارات طرح خدمات اجباری(USO) و نظارت اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، 24 دستگاه خودپردازمشمول راه اندازی دستگاه خودپرداز  با اعتباری  معادل 28میلیارد ریال قرار گرفته اند.

توسعه بانکداری الکترونیکی از عوامل اصلی کاهش سفرهای غیرضروری روستائیان به شهرها عنوان کرد و ارائه خدمات در روستاها موجب صرفه جویی در هزینه های روستائیان خواهد شد.

مهندس مرتضوی،  پوشش دهی خدمات ارتباطی ایرانسل برای تعداد 175 روستای فاقد ارتباطات استان در دهه مبارک فجر  سال جاری با اعتباری بالغ بر 206 میلیارد ریال ، افتتاح مجتمع ICTاستان، توسعه شبکه های تلفن همراه با ارتقاء BTS های همراه به ٣G و ۴G از طریق اپراتورها، راه اندازی مرکز تخصصی آپا در دانشگاه بجنورد وفعال سازی کمیته استانی وام وجوه اداره شده و حمایت از یازده طرح فناورانه تاکنون، راه اندازی مرکز توانمندسازی کسب و کارهای نوپای فاوا در پارک علم و فناوری، راه اندازی فضای کار اشتراکی و مرکز شتابدهی فناوری اطلاعات در دانشگاه بجنورد، حمایت از شرکتهای دانش بنیان بومی جهت تولید محتوای الکترونیک و اجرای طرح ملی نشانی استاندارد مکان محور در استان را از دیگر اقدامات دولت  تدبیر و امید در خراسان شمالی بیان داشت.

وی با ذکر اینکه سطح سواد' آی تی' در میان مردم خراسان شمالی پایین است افزود: استان در این شاخص جزو پنج استان آخر است که باید در این زمینه فرهنگ سازی و تمهیدات لازم اندیشیده شود.

مهندس مرتضوی همچنین گفت: مردم می توانند با سامانه 195 تماس بگیرند شکایات خود را منعکس کنند، ما از طریق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که ناظر بر اپراتورها است مشکلات اپراتورها را پیگیری می کنیم.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان‌شمالی در پایان اضافه کرد: خراسان‌شمالی رتبه 21 کشور در زمینه ضریب نفوذ تلفن ثابت، رتبه 29 کشور در بخش ضریب نفوذتلفن همراه‌اول،رتبه  11 کشور در حوزه ضریب نفوذ ایرانسل و رتبه سی‌ام از حیث ضریب نفوذ کاربران اینترنت را به خود اختصاص داده است و اگر بخش‌های خصوصی همکاری بیشتری با این نهاد داشته باشند با ارتقاء رتبه استان در زمینه اینترنت رو به رو خواهیم بود.

 

asw

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۵۲
تعداد بازدید : ۴۴

اظهارنظر


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید